Παρασκευή 19 Απριλίου 2024
weather-icon 21o
Ράλλυ Dakar 2013 - 5η ημέρα: Η αντεπίθεση του G. de Rooy

Ράλλυ Dakar 2013 – 5η ημέρα: Η αντεπίθεση του G. de Rooy

Η 5η Eιδική Διαδρομή Ράλλυ Dakar δεν έφερε αλλαγές στις γενικές κατατάξεις, των τριών από τις τέσσερις κατηγορίες. Έτσι οι Ο. Pain, S. Peterhansel και M. Patronelli απόλαυσαν άλλη μία ημέρα κυριαρχείας ενώ ο Gerard de Rooy επέστρεψε στην κορυφή της κατηγορίας των φορτηγών.

Πέμπτη ημέρα και Ειδική Διαδρομή για το ράλλυ Dakar η οποία ήταν η τελευταία στα εδάφη του Περού. Τη σκυτάλη της δράσης παίρνει η Χιλή, με το μεγάλο υψόμετρο αλλά και την έρημο Atacama στο χάρτη της .

Ο Nani Roma (ΜΙΝΙ) ήταν ο νικητής της τελευταίας Ειδικής Διαδρομής στο Περού ενώ ο συναθλητής του, Stephane Peterhansel είναι αυτός που κρατά την κορυφή στη γενική κατάταξη μεγαλώνοντας τη διαφορά του από τον δεύτερο Nasser Al-Attiyah (Buggy).

Ο David Casteu (Yamaha) ήταν ο νικητής της διαδρομής στις μοτοσικλέτες με τον Olivier Pain (Yamaha) να παραμένει στην πρώτη θέση της γενικής.

Στα πρώτα χιλιόμετρα της διαδρομής ο Ν. Al-Attiyah είχε το προβάδισμα αλλά ο Ν. Roma μετά τα πρώτα 70 χιλιόμετρα της Ειδικής Διαδρομής ανέβασε ρυθμό και τερμάτισε στην πρώτη θέση στην κατηγορία των αυτοκινήτων.

Ο Ν. Al-Attiyah έχασε πολύ χρόνο στο τελευταίο κομμάτι της διαδρομής και δεν μπόρεσε να αντιδράσει.

Αυτή ήταν η 6η νίκη του Ιταλού σε διαδρομή του Dakar. Στη δεύτερη θέση τερμάτισε ο S. Peterhansel, ενώ την τριάδα συμπλήρωσε ο Robby Gordon, με το επισκευασμένο από το χθεσινό ατύχημα Hummer.

Στις μοτοσικλέτες ο ανταγωνισμός είναι μεγάλος και οι δύο Yamaha 450 YZF Rally των D. Casteu και O. Pain ήταν ταχύτερες από τις KTM των C. Despres R. Faria.

Ο D. Casteu κατέκτησε την 3η του νίκη σε Eιδική Διαδρομή στο Dakar μειώνοντας έτσι τη διαφορά του από τον συναθλητή του, Ο. Pain, στη γενική κατάταξη. Ο Pedrero Garcia (KTM) ολοκλήρωσε την ειδική στην 3η θέση.

H διαδρομή ήταν δύσκολη ακόμη και για αναβάτες όπως ο C. Despres. Ο Γάλλος έχασε πολύ χρόνο στα 274 χρονομετρημένα χιλιόμετρα προσπαθώντας να μην καταστρέψει τα ελαστικά του από τις πέτρες.

Εκτός πρώτης θέσης βγήκε ο Joan Barreda όταν στο 98ο χλμ όταν σταμάτησε αντιμετωπίζοντας πρόβλημα με την αντλία καυσίμου.

Στα quad τα πράγματα ήταν απλά για τον Marco Patronelli, ο οποίος κατέκτησε την 4η συνεχόμενη νίκη του σε Ειδική Διαδρομή.

Ο Αργεντινός πέρασε στα εδάφη της Χιλής πρωτοπόρος στη γενική με τη διαφορά από τον δεύτερο Ignacio Casale, να είναι σχεδόν 1ώρα και 20 λεπτά.

Στα φορτηγά είχαμε την επιστροφή στην κορυφή της γενικής κατάταξης του Gerard de Rooy (Iveco) καθώς ο Alais Loprais με το Tatra έχασε πολύ χρόνο στα τελευταία χιλιόμετρα της διαδρομής.

Έτσι η κυριαρχία του Ολλανδού μετά από μια ημέρα διακοπής συνεχίζεται και μετά την 5η ειδική του αγώνα.

Την ειδική κέρδισε ο συμπατριώτης και team-mate του G. De Rooy, Hans Stacey. Δεύτερος τερμάτισε ο Eduard Nikolaev με το Kamaz.

Η 6η ειδική είναι κοινή για όλους και οι αγωνιζόμενοι θα εκκινήσουν από την Arica και θα τερματίσουν στην Calama. Η ημέρα αποτελείται από 291χλμ απλής διαδρομής και 438χλμ ειδικής διαδρομής της οποίας ο τερματισμός είναι σε υψόμετρο μεγαλύτερο των 2000 μέτρων.