Τρίτη 23 Απριλίου 2024
weather-icon 21o
Ράλλυ Φινλανδίας 2016: Ιστορική νίκη για K. Meeke

O Κ. Meeke έγινε ο πρώτος Βρετανός που κατακτά τη νίκη στο απαιτητικό Ράλλυ Φινλανδίας, επικρατώντας του τοπικού ήρωα J. M. Latvala.

Την τρίτη νίκη της καριέρας του στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Ράλλυ και τη δεύτερη της φετινής αγωνιστικής σεζόν κατέκτησε ο K. Meeke, ο οποίος έγινε ο πρώτος Βρετανός οδηγός του θεσμού που γεύεται τη νίκη επί φινλανδικού εδάφους.

Ο K. Meeke βρέθηκε από την πρώτη ημέρα στην κορυφή της κατάταξης, καθώς ένα κατεστραμμένο ελαστικό κόστισε στον τοπικό ήρωα, J. M. Latvala, 16 δευτερόλεπτα.

Ο Φινλανδός οδηγός της VW Motorsport διατηρήθηκε καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα στη δεύτερη θέση χωρίς ωστόσο να καταφέρει να πλησιάσει τον K. Meeke που είδε και τον S. Ogier να τίθεται εκτός μάχης μετά από έξοδο.

Πολύ σύντομα λοιπόν η μόνη αμφίρροπη μάχη ήταν εκείνη της τρίτης θέσης, ανάμεσα στον C. Breen και τον T. Neuville. Η επικράτηση του πρώτου έφερε δύο Citroen DS3 στο βάθρο των νικητών μετά από πολύ καιρό και τα δύο Hyundai i20 στην τέταρτη και την πέμπτη θέση .

Από την έβδομη θέση, πίσω και από τον Μ. Ostberg είδε την καρό σημαία του τερματισμού ο Α. Μikkelsen o οποίος αναγκάστηκε να μπει πρώτος στις ειδικές διαδρομές του Σαββάτου χάνοντας έτσι την επαφή του με την κορυφή.

Μπορεί ο S. Ogier να τερμάτισε στο Ράλλυ Φινλανδίας εκτός βαθμολογούμενης δεκάδας, ωστόσο, το προβάδισμα που διατηρεί στον πίνακα του πρωταθλήματος τον καθιστά το απόλυτο φαβορί για την κατάκτηση και του φετινού τίτλου.