Παρασκευή 29 Μαρτίου 2024
weather-icon 21o
Moto GP – Αυστρία 2016: Παρθενική νίκη A. Iannone στο 1-2 της Ducati

To απόλυτο πέτυχε η Ducati στο Reb Bull Ring της Αυστρίας επιστρέφοντας στις νίκες μετά από έξι χρόνια.

Tην πρώτη νίκη της καριέρας στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα του MotoGP κατέκτησε ο A. Iannone ολοκληρώνοντας με τον καλύτερο δύνατό τρόπο ένα εκπληκτικό αγωνιστικό τριήμερο.

Ο Α. Iannone, ο οποίος εκκινούσε από την πρώτη θέση μετά και την κατάκτηση της pole position το μεσημέρι του Σαββάτου, κατάφερε να κάμψει την αντίσταση τόσο των Rossi και Lorenzo όσο και του ομόσταυλού του A. Dovizioso.

Αν και η μάχη που έδωσαν οι δύο αναβάτες επέτρεψε στις δύο Yamaha να διατηρηθούν σε απόσταση βολής από την κορυφή, πλησιάζοντας προς το τέλος του αγώνα ελάχιστοι ήταν εκείνοι που πίστευαν ότι η Ducati μπορεί να χάσει αυτή τη νίκη.

Ο A. Iannone όχι μόνο επέστρεψε στην κορυφή αφήνοντας δεύτερο τον A. Dovizioso αλλά σημειώνοντας τον ταχύτερο γύρο του αγώνα τέσσερις «στροφές» πριν το τέλος του κατάφερε να αποκτήσει μια διαφορά μισού δευτερολέπτου από τον ομόστασταλό του.

Ο τελευταίος φάνηκε να συμβιβάζεται με τη δεύτερη θέση, τερματίζοντας λίγο αργότερα σε απόσταση ενός δευτερολέπτου από την κορυφή.

Η πτώση στην απόδοση των δύο Υamaha στους τελευταίου γύρους δεν επέτρεψε στους Lorenzo και Rossi να διεκδικήσουν κάτι περισσότερο από μία θέση στο βάθρο, την οποία κατέκτησε ο Ισπανός Παγκόσμιος Πρωταθλητής του 2015.

Ένας άλλος «Παγκόσμιος», ο M. Marquez, τερμάτισε στην πέμπτη θέση εμφανώς επηρεασμένος από τον τραυματισμό του στον ώμο το πρωί του Σαββάτου.

Παρά τη μέτρια εμφάνιση, πάντως, ο M. Marquez παραμένει το απόλυτο φαβορί για την κατάκτηση του φετινού τίτλου, διατηρώντας μια διαφορά 43 βαθμών από τον δεύτερο του πρωταθλήματος J. Lorenzo.