Τετάρτη 08 Μαϊου 2024
weather-icon 21o
GP Ισπανίας 2013: Poleman o Ν. Rosberg, άπιαστες οι Mercedes έκαναν το 1-2

Ο Nico Rosberg πήρε την pole position στο Grand Prix της Ισπανίας. Δίπλα του, στην πρώτη σειρά εκκίνησης, θα βρίσκεται ο team mate του, Lewis Hamilton.

Δύο Mercedes θα βρίσκονται στην πρώτη σειρά της εκκίνησης στο Grand Prix της Ισπανίας. Με δύο άπιαστους γύρους, ο Nico Rosberg πήρε την pole position, τη δεύτερη της χρονιάς ύστερα από αυτή του Mπαχρέιν, ενώ, με ανάλογη απόδοση και ελάχιστα πιο αργός, δεύτερος ήταν ο Lewis Hamilton.

Ο Γερμανός είχε πετύχει ήδη πολύ καλό χρόνο και ήταν στην κορυφή. Ο Βρετανός, ενώ ήταν δέκατος, με έναν εξαιρετικό γύρο πέρασε τους πάντες και προσωρινά ήταν ο ταχύτερος. Όμως, ο N. Rosberg στον τελευταίο γύρο του, λίγα λεπτά πριν από την εκπνοή της περιόδου του Q3, με χαμηλή πτήση βρήκε σχεδόν μισό δευτερόλεπτο και «κλείδωσε» την pole position. Ο Lewis Hamilton βελτίωσε τον χρόνο του και έμεινε στη δεύτερη θέση.

Τρίτος θα εκκινήσει ο Sebastian Vettel, ο οποίος προβληματίστηκε με τον τύπο των ελαστικών που θα επιλέξει. Ο χρόνος του δεν απήχε πολύ από τις Mercedes, αλλά, όπως έδειξε, τα είχε δώσει όλα μη μπορώντας κάτι καλύτερο. Σταθερά δυνατός, ο Kimi Raikkonen θα συμπληρώσει τη δεύτερη σειρά της εκκίνησης, στην τέταρτη θέση.

Οι δύο Ferrari έδειξαν πως έχουν την ταχύτητα και τις δυνατότητες να πετύχουν κάτι πολύ καλό στον αγώνα. Οι Fernando Alonso και Felipe Massa κατετάγησαν στην πέμπτη και έκτη θέση αντίστοιχα, έχοντας μισό δευτερόλεπτο διαφορά από την κορυφή και μόλις ένα χιλιοστό του δευτερολέπτου διαφορά μεταξύ τους.

Η έβδομη θέση του Romain Grosjean δείχνει τη δυναμική που έχει το μονοθέσιο της Lotus, αλλά και τη σημαντικά βελτιωμένη απόδοση του πιλότου της ομάδας. Μάλλον αδιάφορα αντιμετώπισε τη διαδικασία ο Mark Webber, παίρνοντας την έκτη θέση.

Τεράστιο ήταν το χάσμα απόδοσης που είχαν οι δύο McLaren. Ο Sergio Perez κατάφερε να πλασαριστεί ένατος, τη στιγμή που ο Jenson Button δεν κατάφερε καν να πάει στο Q3, μένοντας στη 14η θέση.

Την πρώτη δεκάδα της εκκίνησης συμπλήρωσε ο Paul di Resta με τη Force India. Ικανοποιητική απόδοση είχαν οι δύο Toro Rosso με τους Daniel Ricciardo και Jean-Eric Vergne στη 12η και 13η θέση αντίστοιχα.

Grand Prix Ισπανίας 2013: Αυτή είναι η σειρά εκκίνησης του αγώνα