Σάββατο 04 Μαϊου 2024
weather-icon 21o
GP Κορέας 2013: Poleman o S. Vettel, δίπλα του ο L. Hamilton

Την έκτη του φετινή pole position κατέκτησε στο Grand Prix της Κορέας ο S. Vettel. Δίπλα του στην πρώτη σειρά της εκκίνησης θα είναι ο L. Hamilton.

Ο Sebastian Vettel θα εκκινήσει πρώτος το Grand Prix της Κορέας, καθώς ήταν ο ταχύτερος με αρκετή διαφορά στις κατατακτήριες δοκιμές.

Δίπλα του στην πρώτη σειρά του grid θα βρίσκεται η Mercedes του Lewis Hamilton. O Βρετανός πίεσε όσο μπορούσε αλλά ήταν δύο δέκατα του δευτερολέπτου πιο αργός. Την τρίτη θέση κατέκτησε ο Mark Webber.

Όμως ο Αυστραλός πιλότος της Red Bull χάνει δέκα θέσεις και θα εκκινήσει 13ος λόγω της τρίτης επίπληξης που δέχτηκε στο προηγούμενο GP της Σιγκαπούρης.

Ο Romain Grosjean συνέχισε να έχει σταθερά γρήγορο ρυθμό και με τρία δέκατα του δευτερολέπτου διαφορά έκανε τον τέταρτο καλύτερο χρόνο. Αν δεν έχει κάποια ατυχία στον αγώνα έδειξε πως είναι σε θέση να κυνηγήσει μια θέση στο βάθρο.

Ο Nico Rosberg στην τελευταία του προσπάθεια έκανε κάποια μικρά λάθη και δεν κατάφερε να βελτιώσει το χρόνο του. Οι δύο Ferrari κατέκτησαν την έκτη και έβδομη θέση με τους F. Alonso και F. Massa αντίστοιχα.

Πολύ δυνατές ήταν οι Sauber, με τον Nico Hulkenberg να δείχνει πως σε ρυθμό αγώνα έχει πολλές δυνατότητες. Στην ένατη θέση πίσω του βρέθηκε ο team mate του, E. Gutierez, ενώ την πρώτη δεκάδα συμπλήρωσε ο Kimi Raikkonen.

Έκπληξη ήταν ο αποκλεισμός και των δύο McLaren στο Q2. Ο Jenson Button παραπονέθηκε για «κάποια Lotus που τον καθυστέρησε».

Sports in

Φενέρμπαχτσε – Μονακό 62-65: Πήρε το «θρίλερ» και ισοφάρισε σε 2-2!

Η Μονακό επικράτησε 65-62 στην έδρα της Φενέρμπαχτσε και πλέον η πρόκριση στο Final Four θα κριθεί στο Game 5.