Τρίτη 16 Απριλίου 2024
weather-icon 21o
MotoGP Κατάρ 2011: Δύσκολη νίκη του Casey Stoner

Ο Αυστραλός επιβεβαίωσε τον τίτλο του φαβορί αλλά πιο δύσκολα από ό,τι θα περίμενε κανείς μετά τις δοκιμές του χειμώνα, καθώς ο Jorge Lorenzo κατάφερε να μπει ανάμεσα στις εργοστασιακές Honda και να τερματίσει εμπρός από τον Dani Pedrosa.

Ο Casey Stoner κέρδισε τον πρώτο αγώνα του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος MotoGP 2011 στο Κατάρ, αλλά με μεγαλύτερη δυσκολία από όσο αναμενόταν μετά από τους εκθαμβωτικούς χρόνους της Honda στις δοκιμές του χειμώνα. Στη δεύτερη θέση τερμάτισε ο Jorge Lorenzo, της Yamaha, μπροστά από τον Dani Pedrosa.

Ο Αυστραλός κέρδισε τον πρώτο του αγώνα με την εργοστασιακή ομάδα της Honda, καθώς η ιαπωνική εταιρεία πέτυχε την νίκη στον εναρκτήριο αγώνα του πρωταθλήματος για πρώτη φορά μετά το 2003, όταν εκεί οδηγούσε ο Valentino Rossi.

Αντίθετα ο Ιταλός, στο ντεμπούτο του με τη Ducati, περιορίστηκε στην έβδομη θέση πίσω από τις Honda των Andrea Dovizioso και Marco Simoncelli και τη Yamaha του αντικαταστάτη του στην ιαπωνική ομάδα, Ben Spies, με τον οποίο είχε μια υπέροχη μάχη.

Ήταν μια από τις πολλές θεαματικές μονομαχίες του Grand Prix του Κατάρ – ακόμα και στις κορυφαίες θέσεις, παρότι αναμενόταν «περίπατος» της Honda. Στην εκκίνηση ο Dani Pedrosa πήρε την πρωτοπορία και μέχρι το μέσον του πρώτου γύρου στην κορυφή ανέβηκε ο J. Lorenzo.

Σύντομα οι δύο αναβάτες της Honda, όμως, πέρασαν τον πρωταθλητή και ξεκίνησαν τη δική τους μονομαχία. Στον 6ο γύρο ο D. Pedrosa πήρε την πρώτη θέση από τον C. Stoner και επτά γύρους αργότερα ο Αυστραλός κατάφερε πάλι να βρει τρόπο να περάσει τον Ισπανό – και, μέσα σε ένα γύρο, να οικοδομήσει διαφορά 1,2 δευτερολέπτου!

Ακολούθησε μια συναρπαστική μονομαχία του D. Pedrosa με τον Jorge Lorenzo, που απέδειξε ότι η Yamaha M1 σε συστοιχία γύρων μπορεί να κινηθεί πολύ κοντά στο ρυθμό της Honda RC212V. Αφού οι Ισπανοί εναλλάχθηκαν τέσσερις φορές στη δεύτερη θέση, νικητής βγήκε ο πρωταθλητής.

Εξίσου ενδιαφέρουσα ήταν και η μάχη των Ιταλών Andrea Dovizioso και Marco Simoncelli για την 4η θέση. Οι Randy de Puniet και Toni Elias είχαν πτώσεις, τέλος, ωστόσο χωρίς σοβαρές συνέπειες.