Τετάρτη 08 Μαϊου 2024
weather-icon 21o
MotoGP – Ισπανία 2013: Νικητής ο D. Pedrosa, με M. Marquez και J. Lorenzo στο βάθρο

Καταπληκτικός αγώνας με εύκολη νίκη για τον Dani Pedrosa και συναρπαστική μάχη των M. Marquez και J. Lorenzo για τη δεύτερη θέση στο βάθρο.

Την 23η νίκη της καριέρας του πανηγύρισε στην πίστα της Jerez ο Dani Pedrosa. Μαζί του στο βάθρο ήταν ο εκπληκτικός M. Marquez και ο μαχητής J. Lorenzo.

Ο Dani Pedrosa έκανε εκπληκτική εκκίνηση και πέρασε πρώτος. Στο τέλος της ευθείας ο Jorge Lorenzo ξαναπήρε τη θέση του και οι δυο τους συνέχισαν μια ανελέητη μεταξύ τους κόντρα που κράτησε τέσσερις γύρους.

Ο αναβάτης της Yamaha προσπάθησε με ταχύτερο γύρο να ανοίξει τη διαφορά του, αλλά ο D. Pedrosa παρέμενε κολλημένος στις εξατμίσεις του. Στον πέμπτο γύρο ο Ισπανός αναβάτης της Honda έκανε την κίνησή του και πέρασε μπροστά. Αμέσως άνοιξε τη διαφορά του και ξέφυγε στην κορυφή.

Ο Jorge Lorenzo είχε πίσω του τον Marc Marquez να καραδοκεί. Ο 20χρονος αναβάτης της Honda έκανε πολλές επιθέσεις και οι δυο τους βρέθηκαν πολλές φορές πλάι-πλάι στις εξόδους των στροφών.

Αρκετά πιο πίσω, οι Valentino Rossi και Cal Crutchlow έδιναν τη δική τους μάχη, με τον Ιταλό να ελέγχει τη διαφορά. Ο Βρετανός αναβάτης της δορυφορικής Yamaha δεν ήταν στην καλύτερη ημέρα του. Ο Alvaro Bautista, που ήταν πίσω του, τον έφτασε και πέρασε στην πέμπτη θέση.

Στην έβδομη και όγδοη θέση μακριά από την κορυφή οι δύο Ducati των Nicky Hayden και Andrea Dovizioso έκαναν μοναχικό αγώνα, μέχρι που ο Alexei Espargaro έκανε την επίθεσή του προσπερνώντας τον «Dovi». Πέντε γύρους πριν από το τέλος ο Ιταλός ανέκτησε την όγδοη θέση.

Στην κορυφή, ο D. Pedrosa είχε ξεφύγει αρκετά, ενώ ο M. Marquez μάλλον συμβιβάστηκε με την τρίτη θέση δίνοντας ανάσα στον Jorge Lorenzo. Όμως δύο γύρους πριν από το τέλος ο «πιτσιρικάς» έκανε απίστευτη επίθεση, στην τελευταία στροφή χτύπησαν ελαφρώς και από αυτή την επαφή νικητής ήταν ο M. Marquez, που πήρε τη δεύτερη θέση.

Ωραία μάχη έδωσαν οι C. Crutchlow και A. Bautista με αρκετές αλληλοπροσπεράσεις. H πίστα της Jerez ήταν κατάμεστη από 111.000 θεατές που ευχαριστήθηκαν θέαμα και έντονη δράση.

MotoGP – Ισπανία 2013: Η κατάταξη του αγώνα