Δευτέρα 29 Απριλίου 2024
weather-icon 21o
MotoGP - Μ. Βρετανία 2013: Σπουδαία νίκη του J. Lorenzo σε έναν εκπληκτικό αγώνα

MotoGP – Μ. Βρετανία 2013: Σπουδαία νίκη του J. Lorenzo σε έναν εκπληκτικό αγώνα

Ο Jorge Lorenzo ήταν ο νικητής στο Grand Prix της Μ. Βρετανίας, αφού έδωσε μάχη από τον πρώτο μέχρι τον τελευταίο γύρο με τον τραυματισμένο, Marc Marquez.

Σε έναν αγώνα που έκοβε την ανάσα από τον πρώτο μέχρι τον τελευταίο γύρο, ο Jorge Lorenzo πήρε τη νίκη δίνοντας μάχες τροχό με τροχό με τον τραυματία Marc Marquez.

Στην τρίτη θέση, ήταν ο Dani Pedrosa, ο οποίος αν και έδειξε ότι είχε το ρυθμό να κυνηγήσει τη νίκη, στους τελευταίους γύρους έμεινε λίγο πίσω από τους πρωτοπόρους.

Σπουδαία μάχη έδωσαν οι Valentino Rossi και Alvaro Bautista, με τον Ιταλό να επικρατεί του Ισπανού ακόμη μία φορά.

Στο πρωινό ζέσταμα ο Marc Marquez είχε πτώση και έβγαλε τον ώμο του. Αυτό το δεδομένο άλλαξε ριζικά τα προγνωστικά του αγώνα, χρήζοντας απόλυτο φαβορί τον Jorge Lorenzo.

Οι γιατροί που εξέτασαν τον 20χρονο αναβάτη της Honda έκριναν ότι μπορεί να συμμετάσχει κανονικά, ωστόσο ήταν βέβαιο ότι ο πόνος θα επηρεάσει την απόδοσή του από κάποια στιγμή και έπειτα.

Στην εκκίνηση ο J. Lorenzo έφυγε πρώτος, έχοντας πίσω του τον M. Marquez. Εξαιρετικός ήταν και ο Valentino Rossi, o οποίος από την έκτη θέση που εκκίνησε, βρέθηκε στην τρίτη. Όμως λίγο προτού ολοκληρωθεί ο πρώτος γύρος, τον πέρασαν οι Stefan Bradl και Alvaro Bautista.

O Cal Crutchlow έχοντας τρεις πτώσεις στις ελεύθερες δοκιμές ήταν πολύ επηρεασμένος και αν και εκκίνησε τρίτος, έπεσε χαμηλά στην έβδομη θέση.

Στην κορυφή, οι αμυντικές γραμμές που ακολουθούσε ο J. Lorenzo ναι μεν κρατούσαν πίσω του τον Μ. Μarquez, ωστόσο ευνοημένος ήταν ο Dani Pedrosa ο οποίος με διαδοχικούς ταχύτερους γύρους έφτασε τους πρωτοπόρους.

Πιο πίσω, ο A. Bautista πέρασε τον S. Bradl και ανέβηκε στην τέταρτη θέση. Οι δύο Ducati είχαν την κλασική μεταξύ τους μάχη, με τον Andrea Dovizioso να προσπαθεί να περάσει τον Nicky Hayden.

Στην κορυφή η κατάσταση δεν άλλαζε καθόλου. Βλέποντας τον ρυθμό του M. Marquez ήταν σαν να μην του είχε συμβεί τίποτε. Χωρίς την παραμικρή πτώση στην απόδοσή του, έδειχνε πως θα ακολουθήσει την ίδια τακτική που ακολουθεί στους πρόσφατους αγώνες, με επίθεση στους τελευταίους γύρους.

Και ακριβώς έτσι έγινε. Ήδη είχε δοκιμάσει σε διάφορα σημεία της πίστας του Silverstone να δει από που θα περάσει τη Yamaha του J. Lorenzo. Tα κατάφερε και πέρασε μπροστά, ενώ την κατάσταση ήθελε να εκμεταλλευτεί και ο D. Pedrosa για να πάρει τη δεύτερη θέση.

Ο L. Lorenzo είχε την απάντησή του και ανέκτησε τη θέση του, έχοντας τις δύο Honda κολλημένες στην εξάτμισή του. Το συγκλονιστικό φινάλε ήρθε στον τελευταίο γύρο, με τον M. Marquez να περνάει ξανά πρώτος και στις τελευταίες στροφές τον J. Lorenzo να ρισκάρει τα πάντα για να κρατήσει τη νίκη, την οποία τελικά πήρε με διαφορά 81 χιλιοστών του δευτερολέπτου.

Ο D. Pedrosa στα μισά του τελευταίου γύρου φάνηκε να τα παρατάει και έμεινε λίγο πιο πίσω. Μοναδική μάχη έδωσαν και ο V. Rossi με τον A. Bautista. Στις τελευταίες στροφές πριν την καρό σημαία, ο Ιταλός κατάφερε να περάσει τον Ισπανό που αν και είχε μείνει από ελαστικά, δεν το έβαλε κάτω και προσπάθησε μέχρι τη γραμμή του τερματισμού.

Πιο άτυχος από όλους ήταν ο A. Dovizioso, ο οποίος έπεσε στον τελευταίο γύρο και εγκατέλειψε.

MotoGP – Μ. Βρετανία 2013: Τα αποτελέσματα του αγώνα