Παρασκευή 29 Μαρτίου 2024
weather-icon 21o
MotoGP - Αυστραλία 2013: Θρίαμβος J. Lorenzo και μαύρη σημαία στον M. Marquez

MotoGP – Αυστραλία 2013: Θρίαμβος J. Lorenzo και μαύρη σημαία στον M. Marquez

Νέα τροπή παίρνει το πρωτάθλημα του MotoGP μετά τη νίκη του J. Lorenzo στον αγώνα της Αυστραλίας και τον αποκλεισμό του M. Marquez. Δεύτερος ο D. Pedrosa, τρίτος ο V. Rossi

Τα πάνω κάτω ήρθαν στο MotoGP μετά τον αγώνα της Αυστραλίας μετά τη νίκη του Jorge Lorenzo και τον αποκλεισμό του M. Marquez. Στο βάθρο ανέβηκαν οι Dani Pedrosa και Valentino Rossi.

Πριν από τον αγώνα, ανακοινώθηκε ότι οι 27 γύροι που θα διαρκούσε ο αγώνας μειώθηκαν στους 26 και στη συνέχεια στους 19, καθώς διαπιστώθηκε ότι η καινούργια άσφαλτος επέφερε μεγάλη φθορά στα ελαστικά.

Επίσης, ο κανονισμός υποχρέωνε τους αναβάτες να μπουν στα pits το αργότερο στον δέκατο γύρο για να αλλάξουν μοτοσικλέτα με καινούργια ελαστικά.

Η καθυστερημένη είσοδος στα pits του 20χρονου αναβάτη της Honda ήταν ο λόγος που αντίκρυσε την μαύρη σημαία και αποκλείστηκε από τη συνέχεια του αγώνα.
Ο επικεφαλής της Repsol Honda, Livio Suppo ξεκαθάρισε ότι την ευθύνη έχει η ομάδα καθώς έδωσε λάθος ένδειξη στον M. Marquez σχετικά με την είσοδό του στα pits.

Για τον ίδιο λόγο, τη μαύρη σημαία αντίκρυσε και ο Bryan Staring.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, στην εκκίνηση ο J. Lorenzo που εκκινούσε από την pole position παρέμεινε στην κορυφή, έχοντας σε απόσταση αναπνοής τους M. Marquez και D. Pedrosa. Από τον πέμπτο γύρο, οι τρεις τους έκαναν μια σημαντική διαφορά από την τριάδα των V. Rossi, C. Crutchlow και A. Bautista που έδιναν τη δική τους μάχη.

Ο D. Pedrosa ήταν ο πρώτος που μπήκε στα pits για να αλλάξει μοτοσικλέτα, στον ένατο γύρο. Μάλιστα, ο Ισπανός παραβίασε το όριο ταχύτητας στο pit lane και για το λόγο αυτό ενημερώθηκε ότι πρέπει να χάσει μία θέση.

Στον επόμενο γύρο μπήκε στα pits ο J. Lorenzo τη στιγμή που ο M. Marquez έμεινε στην πίστα για ακόμη έναν γύρο. Επιστρέφοντας στην πίστα, ο 20χρονος είχε μια ανώδυνη επαφή με τον J. Lorenzo χωρίς δυσάρεστες συνέπειες.

Ο J. Lorenzo παρέμενε στην κορυφή έχοντας τις δύο Honda να τον καταδιώκουν. Οι κριτές έβγαλαν τη μαύρη σημαία στον M. Marquez και τα δεδομένα άλλαξαν. Σαν να μην έφτανε αυτό, στους τελευταίους γύρους ξεκίνησε να βρέχει.

Ο J. Lorenzo είχε ξέφρενο ρυθμό τη στιγμή που ο D. Pedrosa φάνηκε να μην μπορεί να κάνει την επίθεσή του. Ο C. Crutchlow ήταν στην τρίτη θέση, έχοντας όμως τους V. Rossi και A. Bautista να διεκδικούν με μαχητικότητα τη θέση στο βάθρο.

Τελικά, ο «γιατρός» κατάφερε να περάσει τον Βρετανό και να πάρει την τρίτη θέση. Με καλό ρυθμό ήταν ο B. Smith που τερμάτισε έκτος, έχοντας πίσω του τις τρεις Ducati των N. Hayden, A. Iannone και A. Dovizioso.

Πολύ καλό αγώνα έκανε και ο R. d. Puniet που συμπλήρωσε την πρώτη δεκάδα.

Sports in

O Τζόλης των 17 γκολ και η… αδικία του Πογέτ (vids)

Ο Γκουστάβο Πογέτ δεν έκανε σωστή διαχείριση στο ματς με τη Γεωργία και αυτό φαίνεται από τον Χρήστο Τζόλη, που είναι ο πιο φορμαρισμένος Έλληνας παίκτης αυτή τη στιγμή και ήταν εκτός αποστολής.