Τρίτη 23 Απριλίου 2024
weather-icon 21o
MotoGP - Austin, ΗΠΑ, 2014: M. Marquez, o εξoλοθρευτής

MotoGP – Austin, ΗΠΑ, 2014: M. Marquez, o εξoλοθρευτής

Δεν άφησε την παραμικρή αμφιβολία για τις ικανότητές του ο πρωταθλητής Μ. Marquez κερδίζοντας άνετα και τον δεύτερο αγώνα της χρονιάς. Ο ανταγωνισμός... απλά απουσίαζε στις ΗΠΑ.

Ένας ήσυχος αγώνας σε γενικές γραμμές ήταν το GP του Austin, με τον Marc Marquez να αφήνει πίσω του εύκολα τον ανταγωνισμό.

Ο Marquez ξεκίνησε πρώτος από την εκκίνηση και σε αυτή τη θέση, τερμάτισε, χωρίς να απειληθεί ποτέ και από κανέναν, εκτός από τον εαυτό του… στην τελευταία στροφή πριν τον τερματισμό.

Ο Marquez θέλοντας να πάει αργά πριν τερματίσει, έχασε τη συγκέντρωσή του, φρέναρε πολύ δυνατά και κόντεψε να χάσει τον πίσω τροχό, τρομάζοντας οπαδούς, οικογένεια και ανθρώπους της ομάδας.

Πέρα από τον μονόλογο Marquez, το GP του Austin στο Τέξας και τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη του, 21 ετών, παγκόσμιου πρωταθλητή, ο αγώνας σημαδεύτηκε για τη δεύτερη συνεχόμενη γκάφα του Jorge Lorenzo, που έκανε την πιο λανθασμένη και άκυρη εκκίνηση που έχουν δει τα MotoGP τα τελευταία χρόνια. Αφού δέχθηκε ποινή, κατάφερε να τερματίσει στη 10η θέση.

Λίγο πιο μπροστά από τον Lorenzo, στην 8η θέση τερμάτισε ο Valentino Rossi, με διαλυμένη τη μια πλευρά του μπροστινού ελαστικού, ενώ μέχρι τον 8ο γύρο κυνηγούσε μια θέση στο βάθρο, τον Andrea Iannone και κυρίως τον Dani Pedrosa (Honda), που τελικά τερμάτισε (μετά από έναν μοναχικό αγώνα) στη δεύτερη θέση, χωρίς να απειλεί ή να απειλείται.

Τρίτος τερμάτισε ο εργοστασιακός αναβάτης της Ducati στην κατηγορία Open, ο Andrea Dovizioso. Ήταν το πρώτο βάθρο του Doviziozo από το GP του Μisano το 2012 με τη συγκίνησή του στην απονομή να είναι φανερή. To ίδιο ίσχυε και για τους ανθρώπους της Ducati, η οποία είχε να ανέβει στο βάθρο και πάλι από το 2012 και τον – τότε αναβάτη στην ομάδα – Valentino Rossi.

Έναν πολύ καλό αγώνα έκανε στο μεγαλύτερο μέρος του GP του Austin ο Andrea Iannone (Ducati), κρατώντας για πολλή ώρα την τρίτη θέση, μέχρι που άρχισε να χάνει θέσεις και αυτός λόγω φθαρμένου μπροστινού ελαστικού, τερματίζοντας τελικά 7ος.

2ος Αγώνας MotoGP – Austin, ΗΠΑ: Αποτελέσματα αγώνα