Παρασκευή 26 Απριλίου 2024
weather-icon 21o
MotoGP – Brno 2014: Νίκη Pedrosa, τέλος στο σερί του Marquez

Τέλος στο νικηφόρο σερί του M. Marquez έβαλε ο D. Pedrosa, εκμεταλλευόμενος τη δεδομένη ταχύτητα της Honda. Βάθρο και για τις δύο Yamaha των Lorenzo και Rossi.

Απρόσμενη εξέλιξη είχε το GP στην πίστα του Brno, καθώς ο M. Marquez έχασε από πολύ νωρίς το προβάδισμα της pole position, πέφτοντας στον πρώτο κιόλας γύρο από την πρώτη στην έκτη θέση.

Ο J. Lorenzo ήταν αυτός που εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο το μουδιασμένο ξεκίνημα του Ισπανού Παγκόσμιου Πρωταθλητή, καθώς προσπερνώντας και τις Ducatti των Iannone και Dovizioso πλασαρίστηκε στην πρώτη θέση.

Έπειτα ήταν η σειρά του D. Pedrosa να υπερασπιστεί την τιμή της εργοστασιακής ομάδας της Honda. Με αντεπίθεση διαρκείας βρέθηκε πίσω από τον J. Lorenzo και μόλις στον πέμπτο γύρο ήταν εκείνος που οδηγούσε τον αγώνα.

Αν και ο D. Pedrosa δεν κατάφερε να χτίσει κάποια διαφορά ασφαλείας, δεν φάνηκε να απειλείται από τον J. Lorenzo, φτάνοντας στην πρώτη του νίκη στο φετινή σεζόν.

Η νίκη του Καταλανού αναβάτη της Honda έρχεται να σπάσει το σερί των 10 νικών του M. Marquez, με τον πρωτοπόρο του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος να τερματίζει μόλις τέταρτος, πίσω από τους J. Lorenzo και V. Rossi.

Αυτή ήταν η τρίτη φορά στην καριέρα του M. Marquez στο MotoGP που δεν καταφέρνει να ανέβει στο βάθρο, μετά την πτώση του την περασμένη χρονιά στο Mugello και τον αποκλεισμό του στο GP Αυστραλίας.

Tέλος, η μάχη ανάμεσα στους Α. Iannone και Α. Dovizioso για την πέμπτη θέση έβγαλε νικητή τον πρώτο με διαφορά μόλις 195 χιλιοστών του δευτερολέπτου.