Παρασκευή 19 Απριλίου 2024
weather-icon 21o
MotoGP – Μαλαισία 2014: Marquez ξανά!

Αφήνοντας τους V. Rossi και J. Lorenzo στη δεύτερη και τρίτη θέση του μαλαισιανού Grand Prix, ο M. Marquez κατέκτησε τη 12η φετινή νίκη του, ισοφαρίζοντας το ρεκόρ του Doohan.

Tη δωδέκατη φετινή νίκη του κατέκτησε στο GP Μαλαισίας ο M. Marquez ισοφαρίζοντας το ρεκόρ του M. Doohan.

Αν και ο Ισπανός Παγκόσμιος Πρωταθλητής εκκινούσε από την πρώτη θέση, έπεσε όγδοος μετά την πρώτη στροφή του αγώνα και την επαφή που είχε με τον J. Lorenzo.

Αντιθέτως, ο αναβάτης της Yamaha στο τέλος του πρώτου γύρου κατάφερε να βρεθεί μπροστά από τους Dovizioso και Pedrosa και να τεθεί επικεφαλής του αγώνα.

Ο D. Pedrosa είχε πτώση τη στιγμή που βρισκόταν στη δεύτερη θέση, ευκαιρία που δεν πέρασε ανεκμετάλλευτη από τον V. Rossi, ενώ μέσα στην πρώτη τριάδα βρέθηκε ξανά και ο M. Marquez μετά το κακό ξεκίνημα.

Η μάχη ανάμεσα στους Lorenzo, Rossi και Marquez μονοπώλησε το ενδιαφέρον στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα.

O J. Lorenzo δεν κατάφερε να κρατήσει πίσω του τον V. Rossi, o οποίος βρέθηκε προσωρινά στην πρώτη θέση. Πολύ σύντομα Ισπανός έχασε τη θέση του και από τον M. Marquez, τερματίζοντας τρίτος.

Ένα μικρό λάθος του V. Rossi ήταν αρκετό ώστε ο M. Marquez να ανακτήσει την πρώτη θέση και να τη διατηρήσει έως το τέλος του αγώνα.

Αν και ο «γιατρός» πίεσε, παραμένοντας για αρκετούς γύρους στην ουρά του Ισπανού Παγκόσμιου Πρωταθλητή, δεν κατάφερε να τον απειλήσει, αρκούμενος στους 20 βαθμούς της δεύτερης θέσης.

Η μάχη ανάμεσα στους S. Brandl και Β. Smith για την τέταρτη θέση βρήκε νικητή τον πρώτο, ενώ στην έκτη θέση τερμάτισε ο P. Espargaro, παρά το κάταγμα στο πόδι που υπέστη κατά τη διάρκεια της τρίτης περιόδου των ελεύθερων δοκιμών του GP Mαλαισίας

Την πρώτη δεκάδα, απουσία του A. Iannone, συμπλήρωσαν οι Y. Hernandez, A. Dovizioso, H. Barbera και S. Redding.