Παρασκευή 26 Απριλίου 2024
weather-icon 21o
Rally Dakar 2012, 2η μέρα: Πέρασαν πρώτοι οι S. Peterhansel και M. Coma

Ο Γάλλος της MINI X-Raid στα αυτοκίνητα και ο Ισπανός της ΚΤΜ τέθηκαν επικεφαλής της γενικής κατάταξης του αγώνα μετά τη δεύτερη Ειδική Διαδρομή. Ταχύτερος της ημέρας ο Nasser Al Attiyah, που ανέβηκε από την 38η στην 6η θέση της γενικής.

Οι Stephane Peterhansel και Marc Coma απέκτησαν διαφορά δυόμισι λεπτών στην κορυφή της γενικής κατάταξης του Rally Dakar 2012 έπειτα από τη δεύτερη Ειδική Διαδρομή του αγώνα, μήκους 295 αγωνιστικών χιλιομέτρων στη διαδρομή μεταξύ της Santa Rosa de la Pampa και το San Rafael της Αργεντινής.

Στην κατηγορία των αυτοκινήτων τον πρώτο χρόνο της Ειδικής πέτυχε ο περσινός νικητής Nasser Al Attiyah, ο οποίος επιδιώκει να καλύψει το χαμένο χρόνο των σχεδόν δέκα λεπτών από την πρώτη ημέρα, όπου το Hummer του παρουσίασε πρόβλημα στην τροφοδοσία καυσίμου.

Ο οδηγός από το Κατάρ ήταν 54 δευτερόλεπρα ταχύτερος, με αποτέλεσμα να ανέβει από την 38η στην 6η θέση της γενικής κατάταξης – αν και η διαφορά του από τον πρωτοπόρο Stephane Peterhansel είναι ακόμα κοντά στα εννιά λεπτά.

Εξίσου ανταγωνιστικός ήταν και ο Robby Gordon, επικεφαλής της ομάδας των δύο Hummer. Ο Αμερικανός οδηγός του NASCAR έχασε για δεύτερη διαδοχική ημέρα τη νίκη στην Ειδική (καθώς την πρώτη μέρα ήταν ταχύτερος ώσπου χρειάστηκε να σταματήσει για να τραβήξει τον N. Al Attiyah μέχρι τον τερματισμό).

Ο Robby Gordon ήταν και πάλι ταχύτερος στο πρώτο σημείο ελέγχου του χρόνου της Ειδικής, όμως αργότερα διαπίστωσε ότι του είχε δωθεί από λάθος του road book για τις μοτοσικλέτες και χάθηκε προσπαθώντας να περάσει από δύο σημεία ελέγχου, ενώ μπλέχτηκε στη σκόνη του Giniel de Villiers και είχε κι ένα κλατάρισμα.

Ο τελευταίος, νικητής του αγώνα το 2009, παρέμεινε στην 4η θέση, πίσω από τον Krzysztof Holowczyc, ενώ αντίθετα ο επικεφαλής της πρώτης μέρας Leonid Novitskiy έπεσε στην 8η θέση έπειτα από πρόβλημα που του κόστισε 11 λεπτά.

Στους δύο τροχούς, ο Marc Coma τέθηκε επικεφαλής κερδίζοντας την Ειδική, με χρόνο 3:07:21, σε συνδυασμό με την απώλεια σχεδόν δύο λεπτών από τον Χιλιανό Francisco Lopez Contardo. Στην 3η θέση ανέβηε ο Cyril Despres, αν και ο Γάλλος έχασε ξανά χρόνο από τον βασικό του αντίπαλο. Δήλωσε ότι η πρώτη Ειδική ήταν για ζέσταμα και ότι η δεύτερη έκανε καλό στην αυτοπεποίθησή του.

Όσο για τον Marc Coma, στο πρώτο γρήγορο κομμάτι της Ειδικής οδηγούσε μαζί με τον F. Lopez και στα κομμάτια τελικής ταχύτητας δήλωσε εντυπωσιασμένος από την ταχύτητα της Aprilia, ενώ στο δεύτερο τμήμα της Ειδικής δήλωσε ικανοποιημένος που δεν χάθηκε στους αμμόλοφους.

Στο μεταξύ, με τον τρίτο χρόνο της ημέρας -μπροστά από τον F. Lopez- ο Joan Barreda Bort τόνωσε το ηθικό της Husqvarna, ενώ εξαιρετικό είναι το ξεκίνημα και του Πολωνού Jakub Przygonski, που αφήνει πίσω του σπουδαία ονόματα των δύο τροχών.

Ο Έλληνας, κάτοικος του Κονγκό, Θεοχάρης Καραθανάσης εξακολουθεί να τα καταφέρνει περίφημα. Μετά την 140η θέση της πρώτης ημέρας, στη 2η Ειδική ανέβηκε στην 133η και συνεχίζει αποτελεσματικά την πρώτη του συμμετοχή στον αγώνα.

Πριν το ξεκίνημα της ημέρας, τις πρώτες πρωινές ώρες στην Αργεντινή, η κοινότητα του Ράλι Ντακάρ τίμησε τη μνήμη του μοτοσικλετιστή Jorge Martinez Boero που έχασε τη ζωή του έπειτα από πτώση στην πρώτη Ειδική Διαδρομή.