Πέμπτη 02 Μαϊου 2024
weather-icon 21o
Ράλλυ Dakar 2013-8η ημέρα: Οι D.Costau και S. Peterhansel επικράτησαν στο χάος

Τα ακραία καιρικά φαινόμενα, πλημμύρισαν με νερό την 8η Ειδική Διαδρομή, αλλά και με λάθη την οργάνωση η οποία δεν ξέρει ποια σημεία της διαδρομής να κρατήσει και ποια να ακυρώσει. Τελικά οι D.Costau (Yamaha) και S. Peterhansel (MINI) επικράτησαν του χάους και της γενικής κατάταξης στις κατηγορίες τους.

Οι πολύ άσχημες καιρικές συνθήκες μείωσαν στο μισό το μήκος της 8ης ημέρας / Ειδικής Διαδρομής. Τα φορτηγά δεν πήραν εκκίνηση (πήγαν εκτός διαδρομής στο σημείο ξεκούρασης) και αγωνίστηκαν οι κατηγορίες των μοτοσυκλετών των Quads και των αυτοκινήτων. Αλλά και αυτές με προβλήματα.

Οι βροχοπτώσεις ήταν τόσο έντονες, που οδηγοί αναβάτες και οχήματα δεν μπορούσαν να περάσουν από τα σημεία ελέγχου και πολλοί πήραν ποινές για τις οποίες δεν ευθύνονταν. Έτσι οι οργανωτές ίσως αναγκαστούν να θέσουν εκτός συναγωνισμού κάποια σημεία της διαδρομής.

Στις μοτοσυκλέτες μετά από μια δύσκολη μέρα, ο Cyril Despres (ΚΤΜ) κατάφερε να ανακτήσει αρκετό από το χαμένο χρόνο. Ο περυσινός νικητής του αγώνα άλλαξε κινητήρα στη μοτοσυκλέτα του το βράδυ της Παρασκευής.

Ο 39χρονος άλλαξε με την βοήθεια συναθλητών του το μοτέρ της ΚΤΜ. Οι Ειδικές Διαδρομές επτά και οκτώ (Παρασκευή 11/1 και Σάββατο 12/1) είχαν χαρακτηριστεί ως μαραθώνιος κάτι που σημαίνει πως οι αγωνιζόμενοι δεν μπορούσαν να δεχθούν βοήθεια από τις ομάδες υποστήριξης.

Έτσι σε μια επίδειξη, αλληλεγγύης συνεργάστηκαν όλοι οι αναβάτες της ΚΤΜ για την αλλαγή στο μοτέρ του C. Despres, ο οποίος πήρε τον κιντήρα του Μarek Dabrowski για να συνεχίσει.

Ο C. Despres τερμάτισε τελικά δεύτερος πίσω από τον πρωτοπόρο της γενικής κατάταξης David Casteu (Yamaha). Η αλλαγή κινητήρα θα του κοστίσει 15 λεπτά ποινής και θα τον ρίξει στην 6 θέση της κατάταξης.

Η κατάσταση ήταν χειρότερη για τον ως τώρα πρωτοπόρο της κατάταξης Olivier Pain (Yamaha), ο οποίος χάθηκε στο 122ο χιλιόμετρο για μισή ώρα και είναι τέταρτος.

Το χάος της όγδοης Ειδικής Διαδρομής ξεπέρασε ο Stephane Peterhansel (MINI), που διατηρεί το προβάδισμα της γενικής κατάταξης. Ο 48χρονος χρειάστηκε να προσπαθήσει διπλά όταν χάθηκε για 12 λεπτά ακολουθώντας τους αναβάτες των μοτοσυκλετών.

«Ήταν το πρώτο μεγάλο λάθος μου από την αρχή του αγώνα», δήλωσε ο S. Peterhansel, ο οποίος οδήγησε επιπλέον πέντε χιλιόμετρα από τη στιγμή που βρέθηκε στη σωστή πορεία.

Αυτό λογικά θα βοηθούσε τον Nasser Al-Attiyah να κλέψει το προβάδισμα, όμως ο οδηγός από το Κατάρ δεν μπόρεσε να περάσει την κοίτη ενός ποταμού και έχασε χρόνο και θέσεις

«Όταν φτάσαμε στο σημείο διέλευσης, υπήρχαν τρία μέτρα νερό, δεν υπήρχε τρόπος να περάσουμε απέναντι» δήλωσε.

Μόνο πέντε αυτοκίνητα έφτασαν χωρίς ποινή στον τερματισμό και οι οργανωτές σκέφτονται αν θα ακυρώσουν κάποια κομμάτια της διαδρομής.

Όποια και αν είναι η έκβαση των διαβουλεύσεων, το βέβαιο είναι ότι S. Peterhansel θα διατηρήσει το συνολικό προβάδισμα στα μισά του αγώνα.

Τέλος στα Quads ο Sarel Van Biljon (E-ATV) ήταν ο κερδισμένος της ημέρας καθώς ξεκίνησε 34 λεπτά πίσω από τους πρώτους και ήταν ο νικητής της Ειδικής Διαδρομής.

Βέβαια δεν κατάφερε να ρίξει από την πρώτη θέση τον Marcos Patronelli (Yamaha), ο οποίος ξεκινά το δεύτερο μισό του αγώνα, με όλα τα δεδομένα υπέρ του για την πρώτη θέση.