Πέμπτη 28 Μαρτίου 2024
weather-icon 21o
Ράλλυ Dakar 2013-13η ημέρα 12η Ειδική Διαδρομή: Η ώρα της στρατηγικής

Με διαφορετικούς νικητές αλλά τους ίδιους πρωταγωνιστές στη γενική κατάταξη συνεχίστηκε το ράλλυ Dakar 2013, που μπήκε στη 12η Ειδική Διαδρομή. Από αυτήν και ως το τέλος τον λόγο έχει η στρατηγική.

Οι Frans Verhoeven (Yamaha), N. Roma (MINI) Sebastien Husseini (Yamaha Quad) και Andrey Karginov (Kamaz) ήταν οι τέσσερις διαφορετικοί νικητές της 13ης ημέρας του αγώνα.

O Nani Roma (ΜΙΝΙ) κατέκτησε τη νίκη στη 12η διαδρομή του Rally Dakar 2013 έχοντας μια δυνατή «μάχη» με το Hummer του Robby Gordon. Στη γενική ο Stephane Peterhansel συνεχίζει να είναι άνετα πρώτος .

O R. Gordon πάλεψε με το Buggy του G.Chicherit, όμως ένα πρόβλημα στο κιβώτιο ταχυτήτων του Γάλλου τον καθυστέρησε πολύ. Ο R. Gordon πίεσε αλλά οι N. Roma και S. Peterhansel ακολουθούσαν από κοντά.

Στα τελευταία χιλιόμετρα της διαδρομής ο Nani Roma οδήγησε το ΜΙΝΙ με ταχύτητα και ρυθμό και κατέκτησε την πρώτη θέση, αφήνοντας το πορτοκαλί Hummer (του R. Gordon) στη δεύτερη θέση.

Ο S. Peterhansel δεν ρίσκαρε και θέλει να κρατήσει τη διαφορά μέχρι το τέλος ώστε να κατακτήσει την 11η νίκη του στο Dakar και την 5η στην κατηγορία των αυτοκινήτων.

Διαφορετικός ήταν και ο νικητής στις μοτοσυκλέτες με τον Frans Verhoeven (Yamaha) να επιστρέφει στις νίκες μετά από το 2011. Ο Ολλανδός τερμάτισε μπροστά από τον πρωτοπόρο της γενικής Cyril Despres.

Ο Ολλανδός κατέκτησε την τέταρτη νίκη του σε διαδρομή στο Dakar και την πρώτη του από το 2011, η οποία ήταν μέσα στην έρημο Atacama στη Χιλή.

Τερμάτισε μπροστά από τον πρωτοπόρο στην γενική, C. Despres με ΚΤΜ, ο οποίος θέλει την 5η νίκη του στο ράλλυ Dakar.

Στα Quad ο Sebastien Husseini πήρε την πρώτη νίκη του σε ειδική στο Dakar μπροστά από τον Marcos Patronelli (Yamaha) . Ο Αργεντινός έχει μόλις 3 ημέρες μπροστά του για να πανηγυρίσει τη δεύτερη νίκη του στο Rally Dakar.

Στα φορτηγά τα Kamaz έκαναν το 1-2 τη σημερινή ημέρα με τον Α. Karginov να τερματίζει μπροστά από τον συναθλητή του Α. Mardeev. Η πρώτη θέση άλλαξε αρκετές φορές χέρια όμως τα ρωσικά Kamaz έμειναν μπροστά.

Ο πρωτοπόρος της γενικής Α. Nikolaev δεν κατάφερε να ανέβει στο podium αλλά διατήρησε την πρώτη θέση της Γενικής Κατάταξης

Η 13η Ειδική Διαδρομή είναι από τις μεγαλύτερες του αγώνα (με μήκος 441 χιλιόμετρα) και είναι κοινή για όλους.

Η προτελευταία Διαδρομή του ράλλυ εκκινεί από το Copiapo και ολοκληρώνεται στην La Serena. Οι αγωνιζόμενοι θα περάσουν ανοιχτά της Atacama (στα 2.600 μέτρα) ενώ στη συνέχεια θα περάσουν σε πολλά παραθαλάσσια κομμάτια της.

1 S. Peterhansel (MINI) 35.50:02”

2 G. De Villiers (Toyota HiLux Pick Up) + 00.50:21”