Παρασκευή 26 Απριλίου 2024
weather-icon 21o
Ράλλυ Πορτογαλίας 2016: Άνετη νίκη για τον K. Meeke, στην τρίτη θέση ο S. Ogier

Τη δεύτερη νίκη της καριέρας του στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Ράλλυ κατέκτησε επί πορτογαλικού εδάφους ο K. Meeke, συντηρώντας ένα προβάδισμα ασφαλείας καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα.

Μια απολύτως πειστική εμφάνιση πραγματοποίησε στο Ράλλυ Πορτογαλίας ο K. Meeke, κατακτώντας τη δεύτερη νίκη της καριέρας του στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Ράλλυ.

Ο Βρετανός οδηγός της Citroen βρέθηκε στην κορυφή της κατάταξης μετά τη δεύτερη ειδική διαδρομή της Παρασκευής όπου και διατηρήθηκε μέχρι το τέλος του αγώνα.

Στη δεύτερη θέση της κατάταξης βρέθηκε ο A. Mikkelsen μετά το κλατάρισμα που είχε ο S. Ogier το πρωί της Κυριακής.

Ο Αλσατός Παγκόσμιος Πρωταθλητής, ο οποίος τερμάτισε στην τρίτη θέση μένοντας για τρίτο συνεχή αγώνα χωρίς νίκη, κέρδισε την υπερειδική διαδρομή του αγώνα και τους επιπλέον βαθμούς που χαρίζει η επικράτηση σε αυτή.

Στην τέταρτη θέση κατάφερε να τερματίσει ο D. Sordo με το Hyundai i20. Η κορεατική ομάδα είχε ένα πολύ δύσκολο αγωνιστικό τριήμερο, καθώς μετά την έξοδo του Paddon στην πέμπτη ειδική διαδρομή του Ράλλυ Πορτογαλίας, το i20 του Aυστραλού τυλίχθηκε στις φλόγες και καταστράφηκε ολοσχερώς.

Έκπληξη αποτελεί η παρουσία του E. Camilli με το Ford Fiesta της M Sport στην πέμπτη θέση της κατάταξης, μπροστά από τον L. Latvala που στάθηκε για μια ακόμα φορά άτυχος καθώς ένα πρόβλημα στο σύστημα διεύθυνσης του VW Polo R WRC δεν του επέτρεψε να διεκδικήσει τίποτα περισσότερο από το πλασάρισμά του εντός της βαθμολογούμενης δεκάδας.