Πέμπτη 28 Μαρτίου 2024
weather-icon 21o
Ράλλυ Γαλλίας 2015: Ο J. Latvala στην κορυφή!

Την τρίτη νίκη στη φετινή σεζόν πανηγύρισε στην Κορσική ο J. Latvala, εκμεταλλευόμενος τα προβλήματα που αντιμετώπισε ο S. Ogier από την πρώτη ημέρα ενός αγώνα που πραγματοποιήθηκε υπό αντίξοες καιρικές συνθήκες.

Η καταρρακτώδης βροχή η οποία μάλιστα οδήγησε στην ακύρωση ειδικών διαδρομών σημάδεψε το φέτινο Tour de Corse το οποίο κατέκτησε για δεύτερη συνεχή χρονιά ο J. Latvala.

O Φιλανδός οδηγός της VW κατάφερε να προσπεράσει το εμπόδιο του ιδιαίτερα ανταγωνιστικού Evans, ο οποίος μέχρι και την τελευταία ειδική διαδρομή του Σαββάτου διατηρούσε την πρώτη θέση της κατάταξης.

Νωρίτερα, χτυπημένος από μια βλάβη στο σύστημα μετάδοσης του δικού του Polo R WRC, ο Παγκόσμιος Πρωταθλητής του 2015, S. Ogier, έχασε κάθε ελπίδα διάκρισης.

Παρόλα αυτά ο Αλσατός επέστρεψε στον αγώνα υπό το καθεστώς Rally2 και κέρδισε τους τρεις βαθμούς σημειώνοντας την καλύτερη επίδοση της υπερειδικής διαδρομής.

Την ίδια τύχη είχε και ο R. Kubica, με τον Πολωνό να αρκείται στη δεύτερη θέση της υπερειδικής διαδρομής, η οποία εκτός των άλλων έκρινε και τη μάχη ανάμεσα στον Evans και τον Mikkelsen.

Ο Δανός οδηγός της VW έφτασε μια ανάσα από την κατάκτηση της δεύτερης θέσης, κερδίζοντας κατά τη διάρκεια της υπερειδικής διαδρομής έως και 8,3 δευτερόλεπτα.

Ωστόσο, ο Evans δεν είχε πει την τελευταία του κουβέντα, αυξάνοντας τον ρυθμό του και διατηρώντας τη δεύτερη θέση του αγώνα, η οποία αποτελεί και μια από τις καλύτερες επιδόσεις στην καριέρα του.

Από την τέταρτη θέση είδε την καρό σημαία ο K. Meeke, κερδίζοντας τη μάχη που έδωσε με τον Κ. Αbbring, ενώ πέμπτος τερμάτισε ο H. Paddon με το Hyundai i20 WRC.

Σε απόσταση 6,2 δευτερολέπτων από τον οδηγό της κορεατικής ομάδας βρέθηκε ο M. Ostberg, τη στιγμή που ο D. Sordo «έκλεβε» στην τελευταία ειδική διαδρομή του αγώνα την έβδομη θέση από τον B. Bouffier.

Tην πρώτη δεκάδα του Ράλλυ Γαλλίας συμπλήρωσαν οι Sarrazin και Tanak με Ford Fiesta WRC.